Aston Martin DBS

8. listopadu 2008 v 9:46 | Slávek Laskov |  Aston Martin
Včera jsem byl na nejnovější bondovce v kině Quantum of Solace a nemohl jsem si nevšimnout úvodni scény, a to automobilové honičky mezi Aston Martinem DBS a nové Alfy Romeo 147. Design byl tak úchvatný, rychlost tak zdrcující (hlavně v rukou Jamese Bonda) že jsem se rozhodl že o něm napíši. Narozdíl od Casina Royal se v Quantumu objevila pouze tato jediná honička kde bylo Bondovo auto snad jen jedinkrát (jezdilo se spíše v tradičních zemských vozech typu VW, Range Rover, Ford), a to ho ještě přivezl ve špatném stavu. Ve filmu nenajdeme nějakou speciální výzbroj protože na jednu scénu by se nedaly uplatnit. A tak to je skvělá příležitost jak vám to popsat. Nyní ale ovšem se DBS vydává mimo plátna filmů a to do skutečného světa.
Aston je Bondovo ikona co se týče poježdění. Má ho již od prvních dílů se Seanem Connerym kde ještě zastupuje DBS jeho předchůdce DB5 též v o strém stylu. Zkrátka Bondovo vozy jsou mu řezané na míru. Ale teď k vytváření DBS.
Aston Martin na přelomu roků 2005/2006 zavřeli do malé místnosti a v agonii ponorkové nemoci vyvrhli na papír první náčrty vozu pro natáčení Casina Royale. V liniích zkřížili geny veleúspěšné DB9 a závodního speciálu DBRS. Tím vznikl nejostřejší model Aston Martin v historii. Nebylo to jen o tom zkreslit nejlepší filmový auťák do kin, ale přispěl k tomu i fakt, že Maserati zahájilo výrobu Gran Turisma ze studia Pininfarina a Jaguar zase přivede na trh CX-F ,kde se tvůrce podepsal na výrobě Astonu V12 Vanquishe. Rysy přední masky jsou vytaženy do extrému. Nové prolisy pod halogenovými světlomety připomínají pocit přítomnosti ostříleného žoldáka s vystouplými lícními kostmi. Každý prut tradičního grilu chladiče byl vytvarován tak, aby navazoval na tvar kapoty. Sání pod grilem je zvýšeno i rozšířeno, tím masce prakticky dominuje a opticky vůz snižuje. Nápadné je podložení bočních stran přední masky plochými spoilery. Prolisy v kapotě byly protaženy téměř na zlom hrany a přibyly v ní dva průřezy odvádějící teplo z motoru. Prahové lišty působí jako vrostlé implantáty futuristického mechanorganismu. Zadní spoiler integrovaný ve dveřích kufru také doznal úprav, je vytáhlejší, opatřen LED brzdovým světlem a podtržen chromovanou lištou. Zásadní změnou je řešení difuzoru mezi výfuky, je sportovní, opancéřovaný, nekompromisní. Jakoby nás připravoval na sežehnutí plameny démonů spoutaných v masivním motoru.
V nitru vozu je ukryt šestilitrový motor V12 s výkonem 510 koní. Tím se DBS řadí na pozici třetího nejsilnějšího modelu Aston Martin, druhým je Vanquish S s 520k a prvním pak Vantage z roku 1998, kterému tehdy konstruktéři do přeplňovaného motoru V8 5.3l voperovali 600k. DBS zdolá stovku za 4.3 vteřiny a s maximálkou 300+ km/h přesně zapadá do společnosti Maserati Gran Turismo a Jaguaru CX-F, který by měl mimochodem po Aston Martinu převzít roli vozu agenta 007 ve 22. pokračování Bondovek tudíž Quantum of Solace.
Síla, krása a duše… To je ústřední motto značky Aston Martin. Interiér DBS jej naplňuje na výbornou a tak se nelze divit, že křišťál, hliník, chrom, uhlík, kůže a alcantra splývají v jedno souznící smyslové opojení. Šestistupňovou manuální převodovku korunuje uhlíková řadící páka ve tvaru kloubní hlavice, jako vystřižené ze skeletu kyborga. Ručně prošívaná kůže tvoří většinu povrchů interiéru, dokonalý volant nevyjímaje.
Autor: Slávek Laskov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 sportovní vozy sportovní vozy | Web | 5. dubna 2011 v 22:55 | Reagovat

Ahoj, hledám lidi, kteří rádi píší o sportovních a luxusních autech a rádi by místo do svého blogu psali na opravdový web. Pokud máte zájem, ozvěte se na info@inzercesportaku.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama