Dodge Stealth

17. listopadu 2009 v 21:46 | Sláva Laskov |  Dodge
90. léta minulého století stála u zrodu automobilu Dodge Stealth. Mnoho lidí porovnává tento vůz s japonským Mitsubishi 3000GT. Pokud si myslíte, že tyto 2 automobily spolu nic nespojuje, tak jste na omylu. Tyto 2 firmy spolu úzce spolupracovali. Nejen že Stealth a 3000GT byly vyrobeny v téže automobilce, ale i sjely z téhož výrobního pásu. Montovaly se jak v Japonsku, tak i v Americe. Stealth je stejně jako 3000GT sportovním kupé, není tedy divu že ho poháněl šestiválec V6 uložený napříč vpředu. Společně se čtyřmi váčkovými hřídeli, 24 ventily a dvěmi turbodmychadli utvořili 324 koňských sil, což bylo na svou dobu skutečně dost. Verze R/T (Racing Technology) s pohonem AWD (pohon všech čtyř kol) měl nebývalou technologii. Elektronika nad vozem převládala už i v motoru.
Při rychlosti nad 50 km/h se samočinně zapínal pohon zadních kol. Ačkoliv vůz působí spíše na jízdu na dálnici, myslelo se i na provoz ve městě. Důkazem toho je fakt, že pokud jste měli v rychlosti 50 km/h zařazenou pětku, běžel motor jen na 1000 ot./min. Vůz nepostrádal výbavu jako ABS, poslilovač řízení, 2 airbagy klimatizace, elektrická okna. Volant už byl multifunkční. Stavy vody, oleje a tlaku byly na středovém panelu. Kryty reflektorů byly u Stealthu vždy v černé barvě, zatímco u 3000GT v barvě vozu. Zadní část automobilu působí vcelku astronomicky. O tento dojem se nejvíce starají malé, ale výkonné koncové světlomety. Čtveřice výfuků se starají o libový zvuk motoru. Snad největší zvláštností automobilu, je jeho spoiler, umístěný hned za panoramatickým zadním oknem. Důvod umístění tohoto spoileru do této polohy je dosud neznámý. Dodge Stealth se vyráběl v letech 1990-1996. Vůz na obrázcích byl nabízen k prodeji.
Foto 4: Maska Stealthu. Typickým rysem Dodge je ,,plusový" výdech chladiče. Nechybí koncernový ,,podpis" na levé straně nárazníku.
Foto 5: Již zmiňovaný spoiler za panoramatickým oknem

Foto 6: Okrasný detail nebo prostý výdech na kapotě?


Autor: Sláva Laskov
Foto: Sláva Laskov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama